Schär | glutenfree Products - המדריך האולטימטיבי לתזונה ללא גלוטן אצל ילדים

המדריך האולטימטיבי לתזונה ללא גלוטן אצל ילדים

מוצרים על פי קטגוריה משפחה

כאן תוכלו למצוא את הטיפים הטובים ביותר לקניות ולבישול אוכל מתאים לתזונה בריאה ללא גלוטן לילדיכם ורעיונות לנשנושים מוצלחים ללא גלוטן. 

כאן תוכלו למצוא את הטיפים הטובים ביותר לקניות ולבישול אוכל מתאים לתזונה בריאה ללא גלוטן לילדיכם ורעיונות לנשנושים מוצלחים ללא גלוטן. שני המצבים הרפואיים המטופלים על ידי תזונה ללא גלוטן הם מחלת הצליאק ואי- סבילות לגלוטן, המכונה גם רגישות לגלוטן ללא-צליאק (NCGS). לאף אחד ממצבים אלו אין מרפא, והטיפול היחידי הוא הימנעות מגלוטן, ובכך להימנע מתגובות שליליות בגוף. מחלת הצליאק היא מחלה אוטואימונית המתרחשת כאשר המערכת החיסונית של הגוף מזהה גלוטן כפולש מזיק ותוקפת אותו באמצעות נוגדנים. התקיפה בסופו של דבר פוגעת בחלק הפנימי של המעי הדק, שם חלק גדול מחומרי המזון שאנחנו צריכים נספגים, מה שמוביל להשלכות בריאותיות ללא טיפול מתאים. NCGS דומה בכך שנוצרת תגובה שלילית בגוף לגלוטן, אך בשונה ממחלת הצליאק, היא אינה מובילה לאותו סוג של נזק חמור במעי.  

כיצד להתחיל תזונה ללא גלוטן בקרב ילדים 

ראשית, עליכם להכין את עצמכם כאחראים לאוכל ולתזונה של ילדיכם. בנוסף, עליכם להכין את ילדיכם לרעיון שיש צורך בשינויים מסוימים בתזונה שלהם. זה אולי נשמע כמו קלישאה, אבל זה יכול לעזור מאוד אם תוכלו לגרום להימנעות מגלוטן להרגיש כמו הרפתקה שאתם הולכים לחלוק יחד. אך בכל דרך שבה תבחרו לתקשר עם ילדיכם, אין סיבה להימנע מהעובדה שתזונה ללא גלוטן תשנה את כל הנוגע לאכילת חטיפי הסופרמרקט האהובים עליהם או את האפשרויות המוצעות במזון המהיר. אבל זה לא חייב להיות דבר שלילי לגמרי. הרבה מהדברים שילדים אוהבים שבדרך כלל מכילים גלוטן יכולים להיות משוכפלים בגרסה נטולת גלוטן. זה ייקח קצת זמן ומאמץ מצדכם כדי להבין כיצד ניתן להכין בצק פיצה עם קמח ללא גלוטן, ולמצוא לחמניות ללא גלוטן עלול לשנות את מסלול הקניות הרגיל שלכם– אבל זה אפשרי. הנה רק כמה מהדגנים והקמחים הרבים שהם נטולי גלוטן מטבעם: שקדים, אמרנט, כוסמת, קסאווה, קוקוס, קורנפלור, תירס, חומוס ועדשים, דוחן, קינואה, אורז, סאגו, שומשום, סויה וטפיוקה. נסו למצוא זמן להתנסות עם מנות חדשות- או מנות מוכרות עם מרכיבים מותאמים- ושאלו את ילדיכם מה הם חושבים עליהם. דרך כיפית לעשות זאת היא ליצור תוויות ביחד עם דירוג המנות, בסרגל שמתחיל מ-״איכס״ דרך ״בסדר״ ועד ״יאמי״, ואלו יכולים להתווסף לטבלה עם רשימה של מנות חדשות לנסות. הדרך הטובה ביותר היא לעודד את ילדיכם להשתתף בתהליך יחד אתכם ועם שאר המשפחה, ולעבוד יחדיו בכדי לפתור את החידה של איך להמשיך ולהינות מארוחות ללא נוכחות של גלוטן. 

אוכל ללא גלוטן לילדים 

מה שעובד לטובתכם בזמן שאתם מעצבים מחדש את התזונה של ילדיכם היא העובדה שכל כך הרבה מאכלים טעימים ובריאים הם נטול גלוטן באופן טבעי. מזונות מלאים כמו בשר, עוף, דג, פירות, ירקות, עשבי תיבול, ורוב התבלינים הם ללא גלוטן, כל עוד הם לא עברו עיבוד או הוכנו בדרך כלשהי ביחד עם מוצר המכיל גלוטן, כגון דג מטוגן בפירורי לחם או בשר ברוטב שעשוי להכיל קמח כחומר מסמיך. בנשנושים וחטיפים, מלח וסוכר אין בעיה בפני עצמם, אבל כל המזונות המעובדים חייבים להיבדק לגבי גלוטן. אם ילדיכם עדיין תינוקות, תצטרכו להימנע מגלוטן בתקופת ההנקה, ולוודא שכל הפורמולות שבשימוש נטולות גלוטן. פנו לייעוץ מרופא ילדיכם כדי לוודא שילדיכם הקטנים עם מחלת הצליאק או עם NCGS מקבלים תזונה מאוזנת. אתם תלמדו במהירות לקרוא תוויות בעיון ולהכיר מונחים שיכולים להוות סימנים לגלוטן נסתר, כגון שמרי בירה. ישנם תוכניות להסמכה ללא גלוטן המופעלות על ידי ארגונים עצמאיים, כגון ארגון האישורים ללא גלוטן (GFCO) ותוכנית ההסמכה ללא גלוטן (GFCP), המבטיחים שמזונות המסומנים ללא גלוטן מכילים לא יותר מ-20 חלקיקי גלוטן למיליון (ppm), כלומר שהם לא יגרמו לריאקציה. במדינות רבות, מקובל לראות את סמל הדגן הצלוב (Crossed Grain) של ה- Coeliac Societyבבריטניה, המוצג באופן בולט במוצרים ללא גלוטן של חברת שר. סמלים וסמלי הלוגו האלו מצביעים על כך שהמוצר עבר תהליך בדיקה והוא מאושר כבטוח לצריכה לכל מי שמקפיד על תזונה נטולת גלוטן. 

טיפים לקנייה ולבישול תזונה נטולת גלוטן לילדים 

בזמן קניות, חפשו דגנים וקמחים חלופיים, כגון כוסמת או אמרנט, ובדקו היטב את התוויות לאזהרות על אפשרות של זיהום משני, המתרחש כאשר מזון נטול גלוטן בא במגע עם מוצר המכיל גלוטן. אפיית המאכלים האהובים עליכם עדיין יכולה להיות אפשרית- אבל זה עשוי לדרוש קצת ניסוי וטעייה כדי למצוא את תחליף קמח החיטה המתאים ביותר עבור כל מתכון. היו יצירתיים עם ממרחים ומטבלים. קנו אותם ללא גלוטן או הכינו בעצמכם. ריבה כיפית וקלה להכנה בצורה שהיא נטולת גלוטן.   אם ילדיכם בררנים באוכל, שמרו כמה שייקים תזונתיים ללא גלוטן או חטיפי גרנולה נגישים ועזרו להם לשמור על כוחם ומשקלם, במיוחד בתקופת ההסתגלות לאחר האבחון. שתפו את הצלחותיכם! כשאתם מצליחים להכין אוכל או חטיף ללא גלוטן שמתקבל כמתכון מנצח, הכינו עוד למסיבה או לילדיכם שיוכלו לשתף, כך שהם לא יהיו היחידים שתמיד אוכלים ללא גלוטן.  

תוכנית תזונה ללא גלוטן לילדים 

גלוטן הוא לא רכיב תזונתי שהילד שלכם או אחרים הולכים להחמיץ, בפרט. יש הרבה מקורות חלופיים לחלבון. פנו לייעוץ מקצועי מדיאטן/ית או מרופא/ת הילדים שלכם אם ילדיכם מתקשים לספק את צרכיהם בכל הנוגע לארוחות לבית הספר של ילדיכם, תצטרכו לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם צוות בית הספר והקפיטריה כדי להבטיח שהם יקבלו ארוחות נטולות גלוטן. בקרב ילדים קטנים, נדרשת ערנות יתרה כדי לוודא שהם אוכלים את מה שמוגש להם, ושלא מתבצעות החלפות. חלק מהמשפחות עשויות למצוא שקל יותר להכין ארוחות צהריים ארוזות בבית כדי להבטיח ארוחות בטוחות ומאוזנות לילדים בבית הספר. 

נשנושים ללא גלוטן מעולים לילדים 

כעת, לאחר שיש לכם הבנה טובה יותר על תזונה נטולת גלוטן, ייתכן שאתם חושבים על דרכים ליישם אותה. הילדים המתפתחים שלכם זקוקים לתזונה בריאה ומאוזנת כדי לשמור על הצמיחה וקצב ההתפתחות שלהם, אבל שלוש ארוחות ביום אולי לא מספיקות- ילדים גדלים זקוקים לנשנושים. 

הנה כמה רעיונות לנשנושים ללא גלוטן שכדאי לשמור בהישג יד עבור ילדיכם: 

כשאתם בבית, קל לשמור חלק מהנשנושים האלה במקרר. אך כשילדיכם בבית הספר או מבלים עם חברים, זה עלול להיות טיפה יותר מסובך. חשוב לחנך את ילדיכם על תזונתם, כדי שיוכלו לבצע בחירות בטוחות בעצמם. כדאי גם לשלוח איתם חטיפים ונשנושים בריאים ללא גלוטן לבית הספר, לפעילויות אחרי שעות הלימודים וליציאות אחרות. חטיפים ארוזים ללא גלוטן, כמו החטיפים הטעימים הזמינים של חברת שר, הם פתרון מעולה למקרים אלו.