Schär | glutenfree Products - ילדים ותפריט ללא גלוטן:   ילדים עם צליאק או רגישות לגלוטן – כיצד לתמוך ולהקל    התמיכה המלאה שניתן להם מעצימה לילדים עם צליאק או רגישות לגלוטן. לרשותכם מידע על יצירת סביבה תומכת המאפשרת חיים ללא גלוטן, למען בריאותם ואושרם

ילדים ותפריט ללא גלוטן: ילדים עם צליאק או רגישות לגלוטן – כיצד לתמוך ולהקל התמיכה המלאה שניתן להם מעצימה לילדים עם צליאק או רגישות לגלוטן. לרשותכם מידע על יצירת סביבה תומכת המאפשרת חיים ללא גלוטן, למען בריאותם ואושרם

מוצרים על פי קטגוריה משפחה

לפי הערכות שונות, לכשלושה מיליוני אמריקאים יש צליאק, ושמספר הבלתי-מאובחנים משמעותי מאד. צליאק שאינו מאובחן ואינו מטופל עלול לפגוע בבריאות באופן חמור, בעיקר בילדים, החשופים לסכנה חמורה של תת-תזונה ועיכוב התפתחותי, לרבות השלכות חמורות על בריאותם הנפשית, כגון דיכאון וחרדה.

לכן, קבלת אבחון עבור ילד עם צליאק היא צעד בכיוון הנכון, אך גם לכך ישנן השלכות: כהורה לילד עם צליאק, ההתמודדות עם המצב מצריכה שינויים מאד משמעותיים באורחות החיים.

טיפים כיצד לסייע לילדכם ולתמוך במצבים של צליאק או רגישות לגלוטן

חשוב ללמוד כמה שיותר, ולשתף עם הילד

ככל שתדעו יותר אודות צליאק או רגישות לגלוטן, יהיה לכם קל יותר להגן על ילדכם, אבל זו רק חצי העבודה, שהרי גם הילד צריך ללמוד כיצד להגן על עצמו ולדאוג לאוכל שלו. אם עדיין אינכם אוכלים לפי תפריט מותאם ללא גלוטן, כדי לפנות לתזונאית כדי לוודא שהילד מקבל את כל מה שצריך בכפוף לאבחון.

יש לשקול להפוך את כל הבית לבית ללא גלוטן, או לפחות להקפיד על הפרדה מוחלטת בין מזונות הכוללים גלוטן לבין כאלו שלא, כדי למנוע זיהום צולב או משני. הרגל נוסף שמומלץ לפתח ולהקפיד עליו: לשים תוויות על כל דבר.

הקפידו שיהיה בבית מזון רב ללא גלוטן בהישג יד

כיום, הטיפול היחיד למחלת הצליאק הוא תזונה ללא גלוטן. נוכחות גלוטן חיונית בשלב האבחון, ולאחריו, הילד צריך להימנע ממנו לחלוטין. אנו בחברת שר דאגנו למבחר של מוצרים מוכנים וגם קמחים ומוצרי נוספים כדי להקל עליכם. כמובן שהמבחר כולל מזון בריא ומאוזן, נוסף על חטיפים טעימים, שהרי אפשר ואף כדאי לבנות תפריט בהתבסס על מה שיש בבית. אם כל הבית עדיין לא עבר לתפריט ללא גלוטן, סמנו את המוצרים ששמתם בצד במזווה עם סימון ברור, ולמדו את הילד לא לגעת, ולאכול רק מהמוצרים ללא גלוטן.

הקפידו שהארוחות המשותפות יהיו נעימות וכיפיות

ילדים בעלי צרכים-תזונתיים מיוחדים עלולים לחוש "מחוץ לעניינים" במסגרת פעילויות הקשורות לאוכל בבית ובבית הספר. ארוחות משותפות יכולות להיות הזדמנות לגרום להם לרגיש מיוחדים, למשל תכנון של ארוחה ערב אחת בשבוע שתהיה סביב 'ללא גלוטן'. אפשר להשתמש בפירורי לחם ללא גלוטן של שר או להוסיף אותם לבסיס פיצה ללא גלוטן של שר.

גם אם הבית עדיין לא עבר לתזונה ללא גלוטן, אפשר לגרום לילד לחוש מיוחד ושייך בכך שמגישים את המנות האהובות שלהם לכל בני הבית. הקפדה על הגשה יפה משפרת את הטעם וגורמת לכולם לחוש שהם אינם מפסידים כלום.

קחו בחשבון את החיים מחוץ לבית – פעילויות בבית הספר ואירועים חברתיים

קל יותר להקפיד על התפריט של הילד כאשר הם צעירים, אבל חשוב מאד לשמור שהם יבינו מה חשוב וממה חשוב להיזהר כאשר הם יוצאים לבית הספר ולפעילויות מחוץ לבית, וגם ליידע את ההורים של החברים של הילדים שלכם לגבי הרגישויות התזונתיות.

דברו עם המסגרת החינוכית שבה הילד לומד על ארוחות צהרים ללא גלוטן, גם כאשר אתם מכינים ואורזים להם. הילדים צריכים לדעת להזמין לעצמם אוכל בקפיטריה של בית הספר בכפוף לאבחנה שלהם.

כשמדובר באירועים חברתיים, כגון מסיבות בימי הולדת, שתפו פעולה עם המארחים כדי לדעת מה הם מגישים, כדי להתאים עבור הילד משהו דומה. קל מאד להכין עוגות ועוגיות ללא גלוטן. נסו את הקמח הרב-תכליתי של שר שמתאים לכל מטרה.

הקפידו על מעקב צמוד בנוגע לבריאות של ילדכם

מעקב רפואי רצוף וקבוע חשוב לכל ילד, ובמיוחד לאחר אבחון צליאק. רופא הילדים עשוי להמליץ על בדיקות תכופות יותר, מה שיאפשר לכם מעקב צמוד יותר אחר התסמינים שהילד מפתח, מה שמקל מאד על תגובה בזמן אמת לכל נושא. רופא הילדים עשוי להמליץ על בדיקות דם לבחינת שיעור הגלוטן שהילד מקבל בתזונה שלו.

אם הילד ממשיך לפתח תסמינים גם לאחר המעבר לתזונה ללא גלוטן, יתכן שצריך לבצע בדיקות נוספות לגילוי רגישויות אחרות והשלכות על בריאות כללית ונפשית שיש לרגישות לגלוטן.

מתכונים ללא גלוטן שילדים אוהבים

צליאק ורגישות לגלוטן הם מושגים שעלולים להיות קשים להבנה לילדים קטנים. יכול להיות שהם יבינו וידעו שאסור להם לאכול דברים מסויימים, אבל הם יתקשו להבין מדוע. הסבירו לילדים והקלו עליהם להבין, וזה יקנה להם תחושה שיש להם מידה של שליטה. דרך טובה לעשות זאת היא לשתף אותם בהכנת הארוחות.

בשלב שבו הילדים עדיין קטנים ואינם יכולים להשתתף בהכנת הארוחה באופן פעיל, אפשרו להם להרגיש שהם חלק מהפעילות ושהם עוזרים, למשל בבחירת המנה מתוך המגוון העשיר של מוצרי שר ללא גלוטן שהם יכולים לבחור, אז תנו להם לבחור מה שהם רוצים. אם יש להם מנה או ארוחה מועדפת, נסו להציע להם אותה פעם בשבוע כדי שהם יתרגלו לאכול מוצרים בטוחים עבורם ויצפו לכך מתוך הנאה ושמחה.