Schär | glutenfree Products - כיצד ניתן להקל על חייהם של ילדים עם צליאק

כיצד ניתן להקל על חייהם של ילדים עם צליאק

מוצרים על פי קטגוריה משפחה

בבית ובבית הספר

ילדים נוטים להתלונן הרבה על כך שעליהם לשמור על תזונה נטולת גלוטן, במיוחד אם האבחון לצליאק שלהם חדש יחסית. אך קיימות דרכים רבות להקל על חייהם של הילדים הסובלים ממחלת הצליאק, בחייהם היומיומיים בבית ובבית הספר.

בבית

כמובן, העובדה שהילדים לא יכולים לאכול את אותו האוכל שאחרים יכולים לאכול נתפסת לרוב כעוול. כאשר יש צורך לשנות את תזונתו של הילד,כדאי ושימושי לשנות את תזונת כלל המשפחה לאוכל המבוסס על מרכיבים נטולי גלוטן לפרק זמן מסוים. בנוסף, אם תתנו את לילדיכם לעזור במטבח ו/או בקניות בסופר, ותערבו אותם, לעיתים רחוקות הם ישאירו שאריות בסיר.

שיתוף באמת מראה על אכפתיות

דרך נוספת לעזור לקטנטנים היא פשוט לחלוק עמם כמה שיותר ארוחות. ארוחה משותפת בשולחן עם משפחה וחברים מספקת הרמוניה, שלווה, והרגשת רווחה. קצת קשה להאמין, אך החברה תורמת רבות לתחושת השובע.

פרופסור כריסטוף קלוטר, פסיכולוג תזונה באוניברסיטת פולדה בגרמניה, אשר ביצע מחקרים נרחבים בנושא, הגיע למסקנה כי: ״ארוחות משותפות עם אחרים מספקות אותנו לא רק פיזית אלא גם חברתית ונפשית. הן מסבות לנו אושר ושלווה וכן מוסיפות אלמנט פולחני המחייה ומחזק את מערכות היחסים שלנו, בין אם מדובר במשפחה, בזוגיות או בחברות״.

לפי פרופסור קלוטר, ״אכילה משותפת מספקת לעיתים הזדמנות להחליף רעיונות ולתקשר, ומשרתת כזמן ומקום מרכזי ליצירת קהילה ויציבות״.

הממצאים כבר כאן

על פי מחקרים שבוצעו בקליפורניה, נמצא כי ילדים אשר אוכלים בשולחן עם הוריהם לפחות שלוש פעמים בשבוע צורכים יותר פירות, ירקות ומוצרי חלב העשירים בסידן, ופחות מזון מהיר וממתקים. מחקר נוסף מצא כי ילדים אשר סועדים עם משפחתם נמצאים בסיכון מופחת להשמנה ולהפרעות אכילה. ולא רק הילדים מרוויחים: מבוגרים נוטים להיות מוכנים יותר לנסות מנות חדשות או מנות פחות פופולריות כאשר הן מוצעות להם. בזכות זאת, הם מעשירים את התפריט היומי שלהם, מה שהופך אותו לעשיר ומאוזן יותר מבחינה תזונתית. דבר זה תקף כמובן גם למנות חדשות הנטולות גלוטן.

בעצם, האם יש משהו טוב יותר מלשבת יחד עם המשפחה או החברים סביב השולחן הערוך, לספר להם על ההרפתקאות של היום ולטעום מנות שהוכנו בקפידה?

בבית הספר

להתמודד עם מצב זה בבית זה דבר אחד, אך בבית הספר תחושת ההחמצה יכולה להיות גדולה אפילו יותר. אך, יש דרך להתמודד גם עם זה! להלן 3 טיפים שיבטיחו שילדים הסובלים ממחלת הצליאק ירגישו כלולים ויותר שלמים עם התזונה נטולת הגלוטן שלהם:

  • יידע את הילד שלך כי ילדים אחרים עשוים לא להיות מודעים מהי מחלת הצליאק. ייתכן כי הם לא מכירים דבר על גלוטן או על דיאטה נטולת גלוטן. בהיותו מודע לעובדה זו, ילד עם מחלת הצליאק עשוי למשל להיעלב פחות או להרגיש פחות לא מובן במקרה בו ילד אחר יציע לו חטיף או משהו אחר אותו הוא לא יכול לאכול.
  • הדריכו את ילדיכם כיצד הם יכולים להסביר את המחלה שלהם: מהו גלוטן, התסמינים האפשריים, ההשלכות. כל הילדים חוו בזמן זה או אחר בחילות, כאבי בטן והרגשה חולנית כללית מסיבות כאלו או אחרות וכתוצאה מכך פחות יתקשו להבין את צורך ילדיכם.

  • וטיפ אחרון חביב: מידי פעם, תנו לילדיכם חטיפים או סוכריות ללא גלוטן אותם יוכלו לחלוק עם ילדים אחרים, כדי להראות להם שהאוכל אותו הם אוכלים טוב וטעים כמו האוכל שכולם אוכלים.