Schär | glutenfree Products - האם תרופות מכילות גלוטן?

האם תרופות מכילות גלוטן?

מוצרים על פי קטגוריה חדשות ועובדות

תרופות העשויות להכיל גלוטן, וכיצד יודעים אלו מותגים אינם כוללים גלוטן

לאחד מכל 133 אמריקאים יש צליאק, וכ-18 מיליון אמריקאים נוספים מרגישויות לגלוטן. המשותף לכולם: תפריט ללא גלוטן הוא הטיפול היעיל ביותר לכך. למרבה המזל, מוצרים ללא גלוטן זמינים ונפוצים מאד, וכל העת מופיעים מותגים חדשים ללא גלוטן ומותגים עבור אנשים הרגישים למגוון אלרגיות.

בעוד שקל לדעת האם במוצרי מזון מסויימים יש גלוטן – במיוחד אלו המכילים חיטה, שעורה ושיפון – מוצרים אחרים, כגון תרופות ותוספי תזונה, עשויים להכיל גלוטן וקשה לדעת זאת. המוצרים שבפיקוח כוללים תווית המזהירה מפני אלרגנים, אך החוק אינו מחייב את החברות לציין שהמרכיבים האלרגניים כוללים גלוטן כאשר מדובר בגלוטן שמקורו במרכיב בלתי-פעיל כגון עמילן.

התמונה המלאה בנוגע לגלוטן בתרופות ותוספי תזונה

תרופות ללא מרשם ותרופות מרשם כאחד מכילות שורה ארוכה של מרכיבים, מהם מרכיבים פעילים ומרכיבים שאינם פעילים, המיועד לייצב את המוצר, לקשור בין המרכיבים השונים, לאפשר ספיגה, חומרי צבע, נפח, וכולי. לפי מנהל המזון והתרופות של ארה"ב, מדובר במרכיבים שאינם פעילים ולכן הם בטוחים לאכילה, אך מוצרים המכילים גלוטן, אף בשיעורים מזעריים, עדיין עלולים לגרום לתגובות בלתי-רצויות בקרב אלו הסובלים מרגישויות – אף כי מדובר במקרים נדירים.

עד כמה מקובל להוסיף גלוטן לתרופות?

תרופות רבות מכילות עמילן, המופק על פי רוב מתירס, תפוחי-אדמה, טפיוקה, או חיטה. עמילן הוא מרכיב נפוץ באלפי מוצרים שונים – בעיקר עמילן שמיוצר מתירס.

אלו מרכיבים נפוצים של תרופות מכילים גלוטן?

החוק אינו מחייב את חברות התרופות לציין במפורש את המרכיבים ואת הנוסחאות של מוצריהן, או את מקורם, ולכן קשה לפעמים להבין את המידע המופיע על האריזה, אף שחלק מהחברות משתדלות לגלות שקיפות ולהקל על כך, יותר מאחרות. חלקן יציינו במפורש שהמוצר מכיל גלוטן, אך חלקן לא יקפידו על כך.

כאמור, עמילן הוא מרכיב נפוץ מאד בתרופות ובתוספי תזונה, אך מרבית סוגי העמילן לא מופקים ממקור המכיל גלוטן, אך החברות אינן נדרשות לסמן זאת. המילה עצמה, "עמילן", יכולה לציין כל סוג של המרכיב, ללא התייחסות לחומר הגלם ממנו הוא מופק. ניתן לומר בהכללה שעמילן מופק מתירס רק בתעשיית המזון, להבדיל מתעשיית התרופות.

במקרים בהם עמילן-חיטה מופיע ברשימת המרכיבים של התרופה או של תוסף התזונה, מומלץ להימנע ממנו ולחפש חלופה למוצר זה. במידה ורשום רק 'עמילן', ואין חלופה, מומלת לפנות ליצרן ולבקש מידע נוסף אודות מקור העמילן – גם במקרים בהם מופיע "עמילן ממקור חיטה", שכן יתכן ומדובר במקור שאינו מכיל גלוטן, אלא סוכר מסוגים שונים, המשמש חומר-מוצא.

גלוטן עלול להתערבב במוצר

גם כאשר היצרן אינו משתמש בגלוטן כלל בתהליכי הייצור, מעטים היצרנים היכולים להבטיח שקווי הייצור שלהן נטולי גלוטן לחלוטין – ולכן יש סכנה של חשיפה לגלוטן, גם אם מדובר בסיכון נמוך כשמדובר במוצרים רפואיים לעומת קווי ייצור מזון, ולוא משום שהנהלים מחמירים יותר, בקרת האיכות קפדנית יותר, ויש תקן לאיכות האוויר.

תוספי מזון נבדלים מתרופות בכך שהם אינם בעלי התוויה טיפולית, ועל פי רוב, הם אף נמכרים ללא מרשם ולא תמיד יש עליהם פיקוח מטעם הרשויות – למעט עמידה בתקני תברואה ובטיחות, ושהתכולה תואמת את האמור על גבי האריזה.

למעשה, גם במקרה זה הסיכון לחשיפה לגלוטן נמוך, שכן על היצרנים לשקף את התכולה ואת רשימת המרכיבים, כך שניתן לקבוע לפיה האם המוצר בטוח לשימוש.

בין אם אתם סובלים מרגישות לגלוטן או אובחנתם כסובלים מצליאק, חשוב להקפיד על זהירות רבה בנטילת תרופות ותוספים. אם המידע אינו מופיע ואינכם יכולים להיות בטוחים, שני הקישורים הבאים (באנגלית) מפנים למקורות המספקים מידע רב ושימושי:

  • המדריך לגלוטן בתרופות – Gluten in Medications Guide
    מקור מידע זה מסתמך על שיתוף פעולה עם האגודה האמריקאית לרוקחים של מערכת הבריאות – American Society of Health System Pharmacists (ASHP) – ומספק טיפים מועילים לזיהוי תכולת גלוטן וסוגים נפוצים של עמילן בתהליכי הייצור של תרופות
  • רשימת תרופות נטולות גלוטן – Gluten-Free Drug List
    אתר המנוהל על ידי ד"ר סטיבן פלוגסטד ( (Steven Plogstedוהסטודנטים לרוקחות בבית החולים לילדים בעיר קולומבוס שבמדינת אוהיו ארה"ב. מאגר נתונים זה של תרופות שאינן מכילות גלוטן עדכני נכון למרץ 2020, והרשימה המסודרת לפי ה-א"ב האנגלי ניתנת להורדה בקובץ PDF.במהלך החיפוש העצמאי שלכם, אנא זכרו שתרופות מרשם רבות משווקות גם כמוצר גנרי תואם, העשוי להיות מעט שונה מן המותג המקורי. יצרני התרופות רשאים לשנות את הנוסחה בכל עת, ואינם מחוייבים להתריע על כך, כך שמומלץ מאד לבדוק את רשימת המרכיבים מעת לעת.