Schär | glutenfree Products - שיבולת שועל – ספורטיבית ונטולת גלוטן

שיבולת שועל – ספורטיבית ונטולת גלוטן

מוצרים על פי קטגוריה מרכיבים ועוד

טעימה, דגנית ועתירת אנרגיה. מכל הדגנים כולם שיבולת השועל היא דגן שמוגש במגוון של צורות ומרקמים, והוא גם טעים וגם מזין! דגן שמביא איתו שינוי מבורך לתפריט נטול הגלוטן.

טענה רווחת שנשמעת היא ששיבולת השועל אינה נטולת גלוטן, אך לאמתו של דבר הדגן המזין הזה הודר שלא בצדק מהדיאטה נטולת הגלוטן.

שיבולת השועל נטולת גלוטן מטבעה, אולם יש גרעין של אמת בחששות לגבי בטיחותה עבור חולי צליאק. חששות אלה נובעים מאי הסבילות של חלק מהאנשים לשיבולת שועל, וכן מכך ששדות שיבולת השועל מוקפים בדרך כלל בחלקות של גידולי דגנים אחרים. רבים מהם מכילים גלוטן. ברור ששיבולת שועל שגודלה בשדות כאלה אינה שמישה עבורנו. מחקרים והכנות ארוכי טווח נדרשו למציאת אזורי עיבוד חקלאי וחקלאים שיתחייבו לבטיחות מוחלטת עבור מוצרינו.

שיבולת שועל: דגן חדשני עם מסורת עשירה

אוכלוסיית אירופה ניזונה במידה רבה משיבולת השועל מזה מאות שנים. היא הייתה נפוצה במזווה האירופאי, והוגשה לשולחן מדי יום כדייסה. בימי הביניים שיבולת השועל הייתה הדגן החשוב מכולם. כיום שיבולת השועל נהנית מפריחה מחודשת ולא רק כמרכיב חשוב בדיאטה נטולת הגלוטן. הערך האנרגטי הגבוה שלה (100 גרם שיבולת שועל מכיל 353 קלוריות) והערכים התזונתיים שלה מושכים ספורטאים רבים. אך היא קוסמת גם לקבוצות רבות אחרות: אנשים בעלי מודעות תזונתית גבוהה (היא קלה מאוד לעיכול) וחובבי קולינריה (טעמה מיוחד) חיים לאורה.

גם מחלקת הפיתוח והמחקר שלנו נלהבת משיבולת השועל נטולת הגלוטן מעיבוד חקלאי נקי ב-100%. כדי לוודא שהיא טהורה ואיכותית אנו רוכשים אותה מחקלאים שהם קבלני משנה של שר שמגדלים את שיבולת השועל באזור המזרח התיכון תחת ביקורת קפדנית עם עמידות גבוהה במיוחד. שיבולת השועל צובעת בגוונים חדשים את פרופיל הטעם של סל המוצרים נטולי הגלוטן של שר וזאת מעבר לערך התזונתי המוסף שלה. לאור הנזכר לעיל יזם ד"ר שר מחקר על שיבולת שועל, דוחן וכוסמת כחלק מפרויקט הרגולציה המשותף RECEREAL של האיחוד האירופי.

מוצרי שיבולת השועל האהובים ביותר

ניתן לרכוש שיבולת שועל בצורותיה השונות: כקוואקר לדייסת אינסטנט, כסובין וכדגן מלא. היא מקנה ללחם הביתי ולביסקוויטים פריכות וטעם עמוק, וקריספיות נהדרת לקרסט של הלחם.

שיבולת שועל – המלכה הבלתי מוכתרת

שיבולת השועל היא מקור אדיר לאנרגיה ומכילה כמות נכבדת של ויטמיני B, אבץ, ברזל ומגנזיום. דגן-העל הזה מכיל גם חומצות אמינו ושומנים צמחיים (חומצות שומן רב בלתי רוויות [אולאית ולינולאית]). חומצות שמיטיבות עם הלב וזרימת הדם שתורמות גם לתפקודם האופטימלי של איברים שונים ובמיוחד המוח. שיבולת שועל משביעה לאורך זמן כי היא עשירה בסיבים תזונתיים שגם מאזנים את רמות הסוכר והכולסטרול בדם. הבטא גלוקן, סיב טבעי מסיס במים, שבשיבולת שועל הוא האחראי המרכזי לשיפור תפקוד המעיים. היא מכילה גם כמעט 12% יותר חלבון צמחי לעומת דגנים אחרים.

שיבולת שועל בשגרת חיים נטולת גלוטן ונושא הסבילות

אבנין הוא אחד מרכיבי החלבון בשיבולת שועל. הוא מתאים לתזונה דלת גלוטן, אך אחוז קטן מחולי הצליאק רגישים. ההרכב של הפרולמין אבנין (שרשראות פוליפפטידים) דומה לפרולמין בדגנים שמכילים גלוטן. אך התסמינים שמתרחשים מדי פעם כשחולי צליאק מתחילים לצרוך שיבולת שועל קשורים לתכולת  הסיבים הגבוהה שלה. אנשים שצורכים כמות קטנה מאוד של סיבים, מפתחים תגובות זמניות לעלייה החדה בצריכתם כמו נפיחות, לחץ בטני ומלאות פוסטפרנדיאלית או אפילו כאב בטן. אנו ממליצים לצרוך מעט ממנה ולהעלות את הכמות בהדרגה. ככלל מומלץ לא לאכול שיבולת שועל לאחר האבחנה. כדאי להמתין עד שרמות הנוגדן בדם חוזרות לטווח הנורמה. בעצם מומלץ לצרוך שיבולת שועל החל מחצי שנה לאחר האבחון ולהעלות את הכמויות בהדרגה ותחת השגחה רפואית.

שיבולת שועל כדברי המומחה: היא חדשות טובות נטולות גלוטן

קרוב ל-40 שנה אנחנו מפתחים ומייצרים מזונות נטולי גלוטן באיכות ובסטנדרטי בטיחות הגבוהים ביותר. משמע, אנו בתהליך מתמיד של שיפור מוצרי שר. הקמנו מחלקת מחקר ופיתוח מקצועית שייעודה לפתחאת חדשנות המוצרים ולחקור חומרי גלם חדשים – כולל שיבולת שועל. מומחים, מדענים, רופאים ונציגי קבוצות צליאק ממדינות אירופאיות שונות מסכימים שרצוי להשתמש בשיבולת שועל בדיאטה נטולת גלוטן. בהיבט הטכנולוגי שיבולת שועל דומה לדגנים נטולי גלוטן כמו אורז ותירס. שיבולת שועל היא תוספת טעימה ובריאה בייצור מוצרים נטולי גלוטן.

מחקרים קליניים הראו ששיבולת שועל אינה משפיעה לרעה על אנשים ללא סבילות לגלוטן, וכי היא נסבלת ללא קושי כאשר היא מעובדת בשדות נטולי גלוטן. ולכן במדינות כמו קנדה, ארצות הבריה ושבדיה מוסיפים את דגן העל הטעים בקביעות לתזונה נטולת גלוטן. ב-2009 הנציבות האירופאית כללה שיבולת שועל ברשימת המרכיבים למוצרים נטולי גלוטן. בסקנדינביה ההחלטה נפלה עוד קודם: במדינות אלה שיבולת השועל שולבה בחקלאות בפיקוח ובתזונה היומיומית של חולי צליאק. מועצת המנהלים הרפואית של החברה הפינית לצליאק אישרה שימוש בשיבולת שועל בתזונת מבוגרים נטולת גלוטן כבר ב-1997.

בקרה מחמירה מהשדה ואת טחנת הקמח

אנשים ללא סבילות לגלוטן יכולים לצרוך שיבולת שועל בראש שקט כשהם יודעים מה המקור שלה. אמנם הוכח ששיבולת שועל נטולת גלוטן מטבעה, אך זו שנמכרת באופן מסחרי עלולה להיות מזוהמת מדגנים שמכילים גלוטן. תהליך שעלול להתרחש בזמן הגידול אם משתמשים באותו קומביין לקציר של דגנים אחרים שמכילים גלוטן, או בשרשרת האספקה. לכן חשוב לשים לב לתווית "נטול גלוטן" כאשר רוכשים מוצרי שיבולת שועל. רק כך יכול הצרכן להיות בטוח שנערכה בקרה צמודה לכל אורך תהליך האספקה, ששיבולת השועל הופרדה בקפידה מחיטה, שיפון, שעורה וכדומה ממש מתחילת התהליך. תכולת הגלוטן במוצרינו בעלי תווית "נטול גלוטן" נמוכה מהערך החוקי הנקוב שהוא 20 חלקיקים ממיליון (PPM). אנחנו מבצעים בדיקות מדוקדקות מאוד החל במעקב העיבוד החקלאי בשדות, דרך ביקורות בטחנות הקמח וכלה באנליזות מתאימות.