Schär | glutenfree Products - תפוחי אדמה וצ׳יפס כחלק מדיאטה ללא גלוטן

תפוחי אדמה וצ׳יפס כחלק מדיאטה ללא גלוטן

מוצרים על פי קטגוריה מרכיבים ועוד

וודאו כי כל המזונות המבוססים תפוחי אדמה אותם אתם צורכים הם נטולי גלוטן לחלוטין עם המדריך השימושי שלנו לכל מה שקשור לתפוד.

תפוחי אדמה נמצאים בלב המטבחים ברחבי העולם. בין אם זה באנג׳רס ומאש, פיש אנד צ׳יפס, טורטיה דה פטאטס, בומבי אלוו, ניוקי או תפוחי אדמה אפויים קלאסיים, כולם אוהבים מנת תפוחי אדמה טובה. והנמנעים מגלוטן אינם יוצאים דופן מהכלל. כי מה שטוב במזונות המבוססים על תפוחי אדמה הוא שניתן להכין את כולם בתצורה ללא גלוטן. עם זאת, לפעמים מוסיפים גלוטן לתהליך הבישול וזה מה שאנחנו צריכים להיזהר ממנו.

מאמר זה בוחן את עד כמה מזונות המבוססים על תפוחי אדמה הם נטולי גלוטן, המקרים שהם הם עשויים להכיל גלוטן והדרכים שבהם אתם יכולים לשלב בבטחה חטיפי צ׳יפס בתזונה נטולת הגלוטן שלכם.

מהם תפוחי אדמה?

בניגוד למה שמאמינים, תפוחי אדמה אינם ירקות שורש אלא ירקות גזע, הידועים גם כפקעות עמילניות. הם הקצוות הנפוחים של הגבעוליים התת-קרקעיים של צמח תפוח האדמה, שהוא צמח חד-שנתי ממשפחת צללי הלילה. מקור תפוחי האדמה הוא בהרים האנדים הדרום אמריקאים, שם הם גדלים כבר למעלה מ-7,000 שנה. כיום, הם מהווים מרכיבים יומיומיים ברחבי העולם, הודות לתכולת האנרגיה הגבוהה שלהם, טעמם הבריא והמגוונות הקולינרית שלהם.

האם תפוחי אדמה מכילים גלוטן?

גלוטן הוא השם שניתן למשפחה של חלבונים המצויים בדגנים מסוימים, הכוללים: חיטה, שיפון ושעורה. מכיוון שתפוחי אדמה אינם דגנים אלא פקעות, הם נטולי גלוטן באופן טבעי. משמעות הדבר היא שתפוחי אדמה בצורתם הבסיסית בטוחים לחלוטין לצריכה עבור אנשים הסובלים ממחלת הצליאק.

הבעיה מגיעה כאשר תפוחי האדמה נחשפים לזיהום משני ממזונות נוספים המכילים גלוטן או בשילוב עם מרכיבים ותבלינים המכילים גלוטן במהלך תהליך הבישול. במקרים אלו ייתכן כי תפוחי האדמה אינם נטולי גלוטן לחלוטין.

סוגי תפוחי האדמה השונים

ישנם מעל ל-4,000 זנים שונים של תפוחי אדמה. למרבה המזל, ניתן לקבץ את כלל הזנים לארבע קטגוריות עיקריות: עמילניים, מבריקים, רב-תכליתיים ובטטות.

תפוחי אדמה עמילניים

ידועים גם בתור תפוחי אדמה קמחיים. המרכז שלהם הופך לאוורירי בעת הבישול, מה שהופך אותם למושלמים למעיכה, צלייה, אפייה והכנת צ׳יפס. זני תפוחי אדמה עמילניים נפוצים: קינג אדוארד, מאריס פייפר, ורוסטה.

תפוחי אדמה מבריקים

לתפוחי אדמה מבריקים יש מרקם חלק ומוצק והם שומרים על צורתם במהלך הבישול. תפוחי אדמה אלה נהדרים להרתחה, בתבשילים ובסלטים. זני תפוחי אדמה מבריקים נפוצים: שרלוט, Fingerling, Jersey Royals, ומריס פאר.

תפוחי אדמה רב-תכליתיים

כפי ששמם מרמז, זנים אלה של תפוחי אדמה מתאימים לכל דבר- הם מעט אוויריים אך מחזיקים את צורתם היטב ברוב המנות. זני תפוחי אדמה רב-תכליתיים נפוצים: Desiree, Red Gold, ו-Yukon Gold.

בטטות

טכנית בטטות מסווגות כצמח וסוג מזון שונה מתפוחי אדמה רגילים (מסווגות כשורשי פקעת), אך בטטות מקובצות בדרך כלל יחד עם תפוחי אדמה בשל הפרופיל התזונתי הדומה והפונקציות הקולינריות שלהן. אפשר להשתמש בהן בכל אותן הדרכים כמו בתפוחי אדמה עמילניים אך לבטטות טעם טיפה מתוק יותר.

תפוחי אדמה הם מגוונים להפליא. לדוגמה, בהתאם לסוג תפוחי האדמה, ניתן לצלות אותם להכנת תפוחי אדמה צלויים, לבשל אותם להכנת תפוחי אדמה מבושלים, לאפות אותם להכנת תפוחי אדמה אפויים או לטגן אותם להכנת צ׳יפס או טוגנים. ואם חותכים אותם בצורה דקה במיוחד, לאחר הטיגון ניתן לייבש אותם ולתבלם להכנת פריכיות, חטיפי צ׳יפס או טורטיית צ׳יפס

אז… האם חטיפי צ׳יפס הם ללא גלוטן?

צ׳יפס, טוגנים, חטיפי צ׳יפס או תפוצ׳יפס (איך שלא תקראו להם) הם ללא גלוטן באופן טבעי בצורתם הבסיסית. ואם תכינו אותם בעצמכם בשמן חדש, אין צורך לדאוג לנוכחות של גלוטן. הבעיה עולה כאשר מישהו אחר מכין אותם עבורכם.

לעיתים, בכדי להכין חטיפי צ׳יפס או צ׳יפס פריך במיוחד, מסעדות או יצרנים מצפים אותם בקמח חיטה, שכמובן מכיל גלוטן ולא מתאים לאנשים עם אי-סבילות מגלוטן. חטיפי צ׳יפס לעומת זאת, עשויים להיות מתובלים עם מרכיבים המכילים גלוטן. לדוגמה, חטיפי צ׳יפס בטעם ״מלח וחומץ״ לעיתים קרובות מתובלים בחומץ מאלט לא-מזוקק, שמקורו בשעורה –המכילה גלוטן. יתרה מכך, חלק ממותגי חטיפי הצ׳יפס עשויים להשתמש בגלוטן כחומר מייצב במשך תהליך הייצור או כחומר נשא לחומרי טעם וריח.

בשני המקרים, הצ׳יפס וחטיפי הצ׳יפס עלולים להיות נתונים לזיהום משני במהלך הטיגון.

זיהום משני בעת טיגון

אם תפוחי האדמה מטוגנים בשמן ששימש בעבר לטיגון מאכלים מקומחים או מצופים, כגון טבעות בצל, נאגטס, או שניצל דג, סביר להניח שהם יקלטו מספיק עקבות של גלוטן מהשמן בכדי לגרום לתגובה שלילית עבור אנשים הסובלים ממחלת הצליאק

אותו הדבר תקף להרתחה. אם המים המשמשים להרתחה של תפוחי אדמה שימשו בעבר להרתחה של מזונות המכילים גלוטן, כגון פסטה, הם עלולים לגרום לזיהום משני אצל תפוחי האדמה, מה שהופך אותם ללא בטוחים לצריכה עבור אנשים הסובלים ממחלת הצליאק.

טיפים לקניית חטיפי צ׳יפס

בעת קניית חטיפי צ׳יפס ארוזים, יש לבדוק היטב את האריזה ורשימת המרכיבים בכדי לוודא שהמוצר שאתם קונים אכן ללא גלוטן: במידה ואין בו מרכיבים המכילים גלוטן ובמידה שהוא הוכן בסביבה נקייה שאין בה סכנת זיהום משני של גלוטן. אם יש לכם ספק לגבי מצבו הגלוטני של המוצר, או במידה שמשהו על תווית המוצר או האריזה שלו אינו ברור, תמיד כדאי לפנות ליצרן באופן ישיר לבדיקת הנושא

בקניית צ׳יפס או טוגנים בחוץ, בין אם ממסעדה, צ׳יפסריה או דוכן אוכל, כדאי לבדוק מה עוד נמכר במקום ולשאול את המלצר או את אחד העובדים איזה מאכלים אחרים מבושלים באותו השמן שמשמש לטיגון הצ׳יפס, אם בכלל. אלא אם צוות העובדים יכולים להבטיח שהם משתמשים בטיגון נפרד לחלוטין עבור הצ׳יפס/ הטוגנים שלהם, אנו ממליצים לא לקחת סיכון.

גם אם אינכם יכולים להיות בטוחים שהצ׳יפס או חטיפי הצ׳יפס המוצעים הם ללא גלוטן, החדשות הטובות הן שממש קל להכין אותם בעצמכם בבית. פשוט מקלפים וחותכים תפוחי אדמה עמילניים לחתיכות בגודל הרצוי ומטגנים אותם בשמן עמוק או צולים אותם בתנור. וכמובן, אנו ב-שר דאגנו לכם לרעיונות נוספים לארוחות ללא גלוטן של צ׳יפס ותפוחי אדמה. כנסו למתכונים שלנו לפיש אנד צ׳יפס, קרוקטי תפוחי אדמה ללא גלוטן ולתפוחי אדמה אפויים קלאסיים שתמיד מעלים חיוך.