Schär | glutenfree Products - החשיבות של זיהום צולב/משני

החשיבות של זיהום צולב/משני

מוצרים על פי קטגוריה חיים ללא גלוטן

אם אובחנתם עם מחלת הצליאק או עם רגישות לגלוטן שאינה צליאק (NCGS), דעו כי הטיפול היעיל היחידי הוא שמירה על דיאטה נטולת גלוטן.

כדי להפחית את הסיכון לסיבוכים ארוכי טווח הקשורים במחלה, צליאקים חייבים להקפיד מאוד על תזונה נטולת גלוטן. לעומת זאת, ייתכן כי אנשים עם רגישות לגלוטן שאינה צליאק (NCGS) אינם צריכים לשמור על אותה רמת קפדנות.

התאמת הרגלי התזונה והאכילה שלכם כדי להימנע מצריכת גלוטן יכולה להיות מאתגרת, והצורך הנוסף לוודא כי המזון ללא גלוטן שאתם צורכים לא יהיה נתון לזיהום משני עם עקבות של גלוטן, היא דאגה נוספת.

זיהום צולב/משני, כאשר מזון ללא גלוטן בא במגע עם גלוטן, יכול לקרות במגוון דרכים. למרבה הצער, אפילו פירור מזערי של גלוטן יכול לגרום לאדם הרגיש לגלוטן לתסמינים.

אם הינם סובלים ממחלת הצליאק, עליכם להבין את החשיבות של זיהום צולב, כיצד הוא קורה, וכיצד יש להימנע ממנו. המשיכו לקרוא כדי ללמוד עצות מובילות במניעת זיהום צולב.

מהו זיהום צולב?

זיהום צולב של גלוטן מתרחש כאשר מזון נטול גלוטן בא במגע עם מזון המכיל גלוטן, או עם כלי בישול ומשטחים ששימשו להכנתו. זיהום צולב מוכר לעיתים גם כ״מגע צולב״ או ״זיהום משני״. חשוב להבין כי זיהום צולב אינו זהה לזיהום של מזון עם חיידקים שניתן להימנע מהם על ידי שמירה על סטריליות. לא ניתן להשמיד גלוטן באמצעות אמצעים היגייניים. כדי להימנע מזיהום צולב של גלוטן, יש להרחיק את הגלוטן מהמשטח או מהאזור, ובמידה וכלי (כמו גם הידיים שלכם) היו במגע עם גלוטן, יש לנקות אותו ביסודיות כך שהגלוטן יישטף לחלוטין.

ישנם מקורות רבים ברורים (ולא-כל-כך ברורים) של זיהום משני במטבח בבית שלכם, במסעדות ובמקומות אחרים שבהם אוכל מוכן ומוגש. עם זאת, זיהום צולב יכול להתרחש גם בין המרכיבים עוד לפני שהם מגיעים למטבח- במהלך תהליכי הגידול, העיבוד והייצור.

סוגי זיהומים צולבים

שלושת הסוגים הבסיסיים של זיהום צולב שיכולים להתרחש הם בין: מזון למזון, ציוד למזון ואדם למזון.

זיהום צולב בין מזון למזון יכול להתרחש בבית במידה ורכיבי המזון ללא גלוטן ורכיבי המזון המכילים גלוטן אינם נשמרים בנפרד. דבר זה יכול להתרחש גם במפעלי העיבוד ומפעלים שבהם, למשל, דגנים או קמחים שונים עלולים להתערבב.

זיהום צולב בין ציוד למזון מתרחש כאשר משתמשים באותם מכשירים הן למזון ללא גלוטן והן למזון המכיל גלוטן, כגון טוסטר משותף, קרש חיתוך או מערוך.

זיהום צולב מאדם למזון יכול לקרות דרך הידיים שלנו, או מהבגדים שלנו אם אנחנו באים במגע עם סביבה שבה יש מזון המכיל גלוטן לפני שאנחנו מתחילים להכין ארוחות או חטיפים נטולי גלוטן. קיים חשש גם מחלקיקי קמח מזעריים שיכולים להישאר באוויר מספר שעות במקומות שבהם משתמשים בקמח, כמו פיצרייה או במאפייה.

דוגמאות לזיהום צולב

אם אתם מקפידים על דיאטה נטולת גלוטן וחולקים בית עם מישהו שלא, ישנן דרכים רבות שבהן יכול להתרחש זיהום צולב. להלן כמה טיפים פשוטים לביצוע כדי למנוע זיהום צולב בביתכם:

  • אין תחלקו סירים ומחבתות, או שיש לנקות אותם ביסודיות בין שימוש לשימוש
  • אל תשתמשו באותו הטוסטר במידה ונעשה בו שימוש לקליית לחם המכיל גלוטן
  • אל תחלקו מכשירים להכנת וופל בלגי או מכשירי גריל, מכיוון שקשה מאוד לנקות אותם לחלוטין
  • אל תטגנו את המזון נטול הגלוטן בשמן ששימש לטיגון של מזון אחר
  • אין לעשות שימוש חוזר במים ששימשו להרתיח מזון המכיל גלוטן, כגון פסטה
  • אין לחלוק קרשי חיתוך
  • השתמשו במטליות משלכם לניקוי משטחים
  • היזהרו ממקומות בהם נוגעים עם אצבעות דביקות בזמן הבישול, כגון ידית דלת המקרר

חשיבות זיהום גלוטני במחלת הצליאק

עד כמה חמור זיהום צולב למחלת הצליאק? צריכת גלוטן בשוגג יכולה להיות מאורע מאוד לא נעים עבור מישהו שסובל ממחלת הצליאק. כאשר אדם העוקב אחר דיאטה נטולת גלוטן אוכל גלוטן שוב, הוא עלול לחוות תסמינים לא נעימים, גם אם כמות הגלוטן הינה מזערית עקב זיהום צולב. בנוסף, גם אם התסמינים החיצוניים נראים קלים למדי, בליעת גלוטן ממושכת יכולה לגרום לנזק מסוים לרירית המעי הדק.

דרכים למניעת זיהום צולב

כיצד יש להימנע מזיהום צולב גלוטני? עלינו להיות יסודיים וממושמעים, ועם זהירות מסוימת, ובתקווה, לא יקרו הרבה ניסויים וטעיות.

בבית

אם משק הבית שלכם אינו נטול גלוטן לחלוטין, וודאו כי יש לכם אזור ייעודי שבו תוכלו להכין רק ארוחות ללא גלוטן, לאחר ששטפתם את ידיכם. באידאל, כל כלי הבישול, ההגשה והציוד שלכם ישמשו להכנת מזון ללא גלוטן בלבד. אך, במידה ואתם משתמשים במחבתות וכלים למזונות המכילים והנטולים מגלוטן, עליכם לוודא שהם נשטפים כראוי בין השימושים הללו.

עליכם לנקוט באמצעי זהירות דומים בעת אחסון המזון. אחסון המוקדש בבלעדיות למזון ללא גלוטן עוזר רבות במניעת זיהום צולב. אם שטח האחסון שלכם לא מאפשר זאת, בחרו מדף עליון שבו תאחסנו אך ורק מזונות ללא גלוטן. הקפידו לעטוף או לאחסן את כל המזונות נטולי הגלוטן בקופסאות נקיות או בשקיות המוקדשות אך ורק למטרה זו. לבסוף, פעלו על פי אותם אמצעי זהירות בעת הניקוי והשטיפה לאחר הארוחה- שמרו על כלים ומטליות נפרדים עבור כל כלי ה״ללא גלוטן״ שלכם.

בחוץ

כאשר רוכשים מזון, הדרך הבטוחה ביותר היא לחפש פריטי מזון המסומנים כ״ללא גלוטן״, כלומר, המכילים פחות מ-10 ppm של גלוטן, כמו מגוון המוצרים נטולי הגלוטן של Schär. דגנים רבים שאינם חיטה, שעורה ושיפון הם נטולי גלוטן באופן טבעי, אך ישנה סכנה ממשית של זיהום צולב בתהליך שבין השדה לשולחן.

היו פרו-אקטיביים במסעדות. מלבד בדיקת המרכיבים, שאלו את המלצר. למשל, האם הארוחה שלכם תתבשל על גריל? האם משטח זה משמש גם לקליית לחם?

תכננו את הארוחות שלכם בחופשה על ידי חיפוש מראש של אפשרויות זמינות ללא גלוטן. שמרו לכם כמה חטיפים נטולי גלוטן (כמו החטיפים הארוזים של Schär) בעבודה, במכונית או בתיק שלכם לעת הצורך.