Schär | glutenfree Products - הפרכת 5 מיתוסים נפוצים על דיאטה ללא גלוטן

הפרכת 5 מיתוסים נפוצים על דיאטה ללא גלוטן

מוצרים על פי קטגוריה חיים ללא גלוטן

גלו את האמת מאחורי התפיסות הנפוצות השגויות על דיאטה נטולת גלוטן. אנחנו מנפצים את המיתוסים הגדולים ביותר סביב אכילה ללא גלוטן.

מניחים כי מחלת הצליאק החלה בזמן תקופת המהפכה החקלאית הראשונה. תזונת האדם החלה להשתנות, וחלק מהאנשים הצליחו להסתגל בקלות רבה יותר מאחרים.

למרות שנודע לעולם על קיומה של מחלת הצליאק, הסיבה האמיתית שלה – גלוטן – לא זוהתה עד תקופת מלחמת העולם השנייה, כאשר רופא הילדים ההולנדי וילם קארל דייק (Wilen Karel Dicke) הבחין בירידה בתמותה ממחלת הצליאק בתקופת הרעב בהולנד (Hongerwinter). בעקבות זאת, ד״ר דייק פיתח את דיאטת נטולת החיטה, ובהשראת מחקריו, צוות רפואי אנגלי זיהה את הגלוטן כטריגר למחלת הצליאק בתחילת שנות ה-50. מחלת הצליאק הוכרה כמחלה אוטואימונית במחצית השניה של המאה ה-20 ודיאטה ללא גלוטן הפכה לצורת הטיפול העיקרית.

בשל כך, בתחילת המאה ה-21 החלה מהפכה תזונתית שהוציאה שם רע למזונות, רכיבים תזונתיים ודפוסי אכילה מסויימים- ובניהם גלוטן. כיום, ממשיך להסתובב מידע שגוי רב סביב גלוטן ודיאטה נטולת גלוטן.

ובאנו לנפץ את המיתוסים…

מיתוס מס׳ 1: הדיאטה נטולת הגלוטן היא מטבעה בריאה יותר מדיאטות אחרות.

עובדה: דיאטה נטולת גלוטן היא בדיוק מה שהיא נשמעת- דיאטה שבה לא נכלל גלוטן. גלוטן הוא חלבון המצוי בחיטה, שעורה ושיפון, והוא הטריגר למחלת הצליאק.

למרות שזה נכון שדיאטה נטולת גלוטן היא צור הטיפול היעילה היחידה עבור אנשים שסובלים ממחלת הצליאק, רגישות לגלוטן ומצבים אחרים המתווכים על ידי גלוטן, סוג זה של דיאטה אינו בהכרח בריא יותר עבור האוכלוסייה הכללית. תזונה בריאה נקבעת על פי בחירות המזון שהאדם צורך בכללותן.

במהלך העשורים האחרונים, מזונות מסחריים ללא גלוטן הפכו לזמינים יותר ויותר לציבור הרחב. בניית דיאטה נטולת גלוטן סביב מזון ארוז בלבד הינה בהחלט אפשרית, אך מזונות אלו עלולים להיות עשירים בשומן, סוכר וקלוריות כמו עמיתיהם המכילים גלוטן. לכן, חשוב להקפיד על תזונה נטולת גלוטן מקיפה ואשר משלבת מזונות נטולי גלוטן באופן טבעי כגון פירות, ירקות ובשר דל שומן.

מיתוס מס׳ 2: דיאטות ללא גלוטן טובות לירידה במשקל.

עובדה: כשם שדיאטות נטולות גלוטן אינן בריאות יותר מדיאטות אחרות, הסרת מזונות המכילים גלוטן מהרגלי האכילה שלכם אינה בהכרח נוסחה לירידה במשקל.

דיאטות הרזיה מפותחות בדרך כלל עם תכולת תזונה קלורית בראש מעיינותיהם. מזונות דלי קלוריות ומלאים ברכיבים מזינים עומדים לעיתים קרובות בבסיס דיאטות המעודדות ירידה במשקל – וכוללים בדרך כלל מזונות מלאים כמו פירות, ירקות וחלבונים דלי שומן. בדיאטות אלו ניתן למצוא לעיתים קרובות גם דגנים מלאים, כך שגלוטן אינו נשלל אוטומטית.

החלפת מזונות המכילים גלוטן כגון פסטה או לחם בחלופות ללא גלוטן אינו בהכרח משנה את הרכב החומרים התזונתיים לטובה או מוריד את תכולת הקלוריות.

מיתוס מס׳ 3: מעט גלוטן לא יזיק.

עובדה: רמת הרגישות לגלוטן משתנה בין אנשים הסובלים ממחלת הצליאק לבין אנשים עם רגישות לגלוטן. עם זאת, רק בגלל שאדם אינו חווה תסמינים גופניים לאחר צריכת כמות קטנה של גלוטן, אינו אומר שלא נגרם לו נזק.

מחלת הצליאק היא מחלה אוטואימונית הנגרמת על ידי גלוטן. בעוד שאנשים רבים חווים תסמינים פיזיים ניכרים, ההשלכות האמיתיות של מחלת הצליאק מתרחשות ברמה התאית. אפילו פירור של גלוטן עלול לגרום לנזק לתאים במעי הדק של אדם הסובל מצליאק. זו הסיבה שכל כך חשוב לצליאקים להימנע מזיהום משני/צולב.

בעוד שרגישות לגלוטן שאינה צליאק – המכונה לעיתים אי-סבילות לגלוטן – פחות מובנת ממחלת הצליאק, נראה שחלק מהאנשים עם רגישות זו מסוגלים לסבול כמויות קטנות של גלוטן. עם זאת, מכיוון שמצב זה עדיין נחקר, ייתכן שעדיף לאנשים אלו להימנע גם כן מכל עקבות הגלוטן.

מיתוס מס׳ 4: דיאטנה נטולת גלוטן הינה חסרת טעם ומשעממת.

עובדה: הדרישה היחידה לתזונה נטולת גלוטן היא שלא תכיל גלוטן. למרות שהרבה מהמזונות הנגישים מיוצרים מקמח חיטה וממרכיבים אחרים המכילים גלוטן, קיים מגוון רחב של מזונות אחרים שמהם ניתן להינות.

גיוון הוא תבלין החיים, וניתן להפוך כל דיאטה למעניינת יותר בעזרת מעט יצירתיות. קיים שפע של ספרי בישול, בלוגים ומגזינים ללא גלוטן והם דרך מצוינת להרחיב את תפריט המתכונים ללא גלוטן שלכם. בנוסף, עם תערובות קמחים רב-תכליתיים ללא גלוטן, קל להפוך מתכונים מבוססי חיטה לתחליפים ללא גלוטן.

למרות שחשוב לבנות כל דיאטה סביב מזונות מלאים כמו פירות טריים, בשר וירקות, מזונות ארוזים מסחריים ללא גלוטן מציעים נוחות לעת הצורך. שמירה על מזונות ארוזים כמו לחם, פסטה וחטיפים ללא גלוטן בהישג יד מבטיחה שתמיד יהיו לכם אפשרויות מזון בטוחות, גם כאשר אתם ממהרים להכין משהו לאכול.

מיתוס מס׳ 5: דיאטה ללא גלוטן היא יקרה.

עובדה: זה נכון, גרסאות נטולות גלוטן של מוצרי יסוד כמו לחם נוטים להיות יקרים יותר מהחלופות שלהם המכילות גלוטן. אבל זה נכון גם לכל דיאטה אם בונים אותה סביב מזון ארוז.

באופן כללי, זה מיתוס שתזונה בריאה היא יקרה. הסכום שאתם מוציאים על אוכל תלוי אך ורק בכם, בין אם אתם עוקבים אחר דיאטה נטולת גלוטן ובין אם לא. באמצעות רכישה סביב הנחות, חשיבה קדימה ופיתוח תוכנית ארוחות שבועית, וקנייה בכמויות גדולות, אתם יכולים להפוך כל דיאטה למשתלמת יותר.

עם תכנון נכון, מספיק לבנות תזונה סביב מזונות נטולי גלוטן באופן טבעי כמו פירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבונים. שמירה על כמה מאכלי נוחות ללא גלוטן בהישג יד היא רעיון טוב, אבל אין צורך למלא את המזווה עד קץ במוצרים ארוזים יקרים.

חדשים לעולם התזונה ללא גלוטן ולא בטוחים מאיפה להתחיל? גלו מתכונים, טיפים לאורך חיים ומשאבים ללא גלוטן באתר lelogluten.schaer.com.