Schär | glutenfree Products - ויטמינים וסיבים תזונתיים בתזונה ללא גלוטן

ויטמינים וסיבים תזונתיים בתזונה ללא גלוטן

מוצרים על פי קטגוריה חיים ללא גלוטן

חיוניים לבריאות שלנו

תזונה מאוזנת עם כמות מספקת של ויטמינים וסיבים תזונתיים, לא רק מגבירים את היכולות הפיסיות שלנו אך גם את רווחתנו האישית. פרמידת המזון ללא גלוטן, המחלקת את המזונות הבריאים יותר ופחות לרמות, גם היא מכוונת אותנו. פירות וירקות למשל הם אלמנטריים ועלינו לשלבם בנדיבות רבה בתפריט היומי שלנו, שכן הם מכילים ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים.  אם תרצו לדעת מהי הכמות המומלצת תוכלו למצוא את הערכים באתר משרד הבריאות.

עוצמתם של הוויטמינים

ויטמינים חיוניים לבריאות שלנו. מאחר והגוף שלנו לא יכול לייצר אותם הוא נאלץ לספוג אותם דרך התזונה שלנו. אנשים הסובלים ממחסור בוויטמינים עד מהרה יחושו עייפות ותשישות. מאחר ולוויטמינים תפקיד חשוב בגופנו הם:

  • הם שולטים וממריצים את תהליכי חילוף החומרים גופנו
  • הם מספקים לגופנו אנרגיה וחוזק
  • הם תומכים במערכת החיסונית שלנו.

בסך הכל יש 13 ויטמינים, המחולקים לשתי קבוצות:

  • ויטמינים מסיסים בשומן (A, D, K)
  • ויטמינים מסיסים במים (כל הויטמינים בקבוצה B וויטמין C)

בתזונה מאוזנת ללא גלוטן, הגוף יכול לאחסן רזרבות קטנות של וויטמינים מקבוצת המסיסים בשומן, אז הם לא חייבים להיות מיוצגים בתדירות יומית במזון שאנו צורכים. לעומת זאת, קבוצת הוויטמינים המסיסים במים אינם יכולים להיאגר בגופנו, ולכן חשוב מאוד לאכול פירות וירקות טריים, מוצרי חלב ודגנים ברמה יומיים.

עדיפות לוויטמינים טריים

הטרנד הגובר והולך של מזון "נוחות" (מעובד ומוכן לאכילה) משמעותו שאנשים רבים מאמינים שהם יכולים לפצות על מחסור בעזרת צריכת וויטמינים בכדורים ותוספי מזון. אך אלו האוכלים ארוחות ומנות מגוונות יכולים לחסוך מעצמם את הצריכה הזו של תוספי המזון. למעשה מחקרים מראים שרק במספר מועט של סיטואציות יש הגיון בצריכת תוספי מזון. ויטמין D למשל, מוצר בעורנו כאשר הוא חשוף לשמש. לכן, במקרים נדירים של אי חשיפה לשמש, מומלץ לצרוך ויטמין D. כמו כן חומצה פולית למשל שמאוד מומלצת לנשים בהריון או המנסות להיכנס להריון העוזרת להתפתחות מערכת העצבים של העובר.

לא רק אנשים החיים על פי תזונה צמחונית וטבעונית צריכים לוודא שהם צורכים ויטמין B12, שכן הוא נמצא באופן כמעט אקסקלוסיבי בבשר, ביצים, גבינות וחלב, כך גם הסובלים ממחלקת הצליאק. הסיבה לכך היא שלעיתים הם לא מסוגלים לספק ביעלות כמויות מספקות של הוויטמין למעי. אם הגוף לא מקבל מספיק B12 מהתזונה שלו, אז יש לוודא שהוא מוזן מתוספי מזון ייעודיים, בהמלצת רופא מטפל.

יותר סיבים תזונתיים, יותר רווחה לגוף ולנפש

לסיבים תזונתיים מאפיינים בעלי חשיבות רבה והם חיוניים לבריאותנו. הסיבים הם סוג של "מסייע" למערכת העיכול והוא תורם לרווחתנו הפיסית. הם משמשים כמאמנים כושר למעיים וממשים תפקידים חשובים לשמירה על פלורת המעיים שלמה. המעבר לתזונה ללא גלוטן, יכולה לגרום תחילה לעצירות. כאן, צריכת סיבים תזונתיים ושתייה מספקת של נוזלים יכולה להביא להקלה. על פי המלצת משרד הבריאות בישראל יש לצרוך לפחות 30 גרם לגברים ו 21 גרם לנשים של סיבים תזונתיים ביום, ועליהם להיות חלק מהערכים התזונתיים היומיים שלנו (וזה המון).

סיבים תזונתיים: המאסטר של העיכול הטבעי

סיבים תזונתיים הם סיבים מבוססי צמחים, שגוף האם אינו יכול או יכול באופן חלקי לעקל. הם נמצאים בעיקר בדפנות התאים והשכבות החיצוניות של מזון צמחי כגון ירקות (הקלפיות), זרעי שמן (שומשום), אגוזים וסוגים שונים של פירות. גם עמילנים עמידים של תפוחי אדמה, קטניות ודגנים ללא גלוטן הם טובים לנו ביותר מסיבה אחת.

לסיבים הנמצאים בגופנו מס' תפקידים:

  • לעורר ולגרות את פעילות המעיים על מנת לקדם עיכול בריא
  • להגביר את הסיכה במערכת העיכול. הסיבים משמשים כחומר נפיחות במעי ומבטיחים שובע מהיר וארוך טווח
  • מבנה הסיבים ועוצמתם חשובים כך שמינרלים, חומרים מסיסי שומן וויטמינים יכולים להיות משונעים בגוף
  • צריכת סיבים מקדמת את צמיחתם של חיידקי חומצה לקטית במעי הגס.

אנשים הצורכים כמות גדולה של סיבים גם מפחיתים את הסיכויים שלהם לחלות במחלות הקשורות בתזונה. במיוחד, לאורח חיים המבוסס על סיבים מדגנים מלאים יש השפעה חיובית על כולסטרול. בנוסף, צריכה גבוהה של סיבים מפחיתה את הסיכוי לסכרת מסוג 2, לחץ דם גבוה ומחלות לב המבוססות על עורקים סתומים.