Schär | glutenfree Products - כיצד ומתי הגלוטן עלול להזיק לכם?

כיצד ומתי הגלוטן עלול להזיק לכם?

מוצרים על פי קטגוריה חיים ללא גלוטן

גלוטן, חלבון המצוי במספר דגנים נפוצים, החל לאחרונה למשוך תשומת לב רבה, בשל התבססות תפקידו במחלות מסוימות ובשל הספקולציות הגוברות לגבי הקשר האפשרי שלו למצבים בריאותיים אחרים.

כאן, אנו נחושים לצלול לעומקי העניין ולהסביר כיצד ומתי גלוטן עלול להזיק לבריאות שלנו, ומי צריך לעקוב אחר דיאטה נטולת גלוטן.

מהו גלוטן ולמה הוא עלול להזיק לבריאות שלנו?

ניתן להסביר בפשטות כי גלוטן הוא סוג של חלבון המצוי בדגנים מסוימים, ובמיוחד בחיטה, שעורה ושיפון. כשמדובר בחיטה בפרט, ישנם שני סוגים עיקריים של חלבונים שנכללים בקטגוריית הגלוטן: גליאדינים וגלוטינים. חומרים אלו ידועים כחלבוני אגירת זרעים, המצטברים בזרע המתפתח (הדגן) כמאגר לחנקן, פחמן וגופרית, ואשר ישמשו את השתיל בבוא העונה הבאה כאשר הזרע יינבט. החלבונים הללו הם המאפשרים ללחם לתפוח ואלו המעניקים לו את המרקם ה״בצקי״ האלסטי שכולנו מכירים היטב. חלבוני אחסון הזרעים בשעורה נקראים הורדיינים, ואלו בשיפון נקראים סקאליני, אך שניהם מכונים גלוטן בדרך כלל.

למה אנשים עוקבים אחר דיאטה נטולת גלוטן? האם גלוטן מזיק? חלק מהאנשים סובלים מאי סבילות לגלוטן. אכילת גלוטן גורמת להם לתסמינים בריאותיים לא נעימים. מחלת הצליאק היא מחלה אוטואימונית שבה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את הגלוטן במעיים ותוך כך גורמת לתסמינים פוטנציאליים ולנזק בדופן המעי, אשר עלול להוביל לסיבוכים בריאותיים חמורים. מחלת הצליאק משפיעה על כאחד מתוך כ-100 אנשים. בנוסף, מספר רב אף יותר של אנשים סובלים מרגישות לגלוטן שאינה-צליאק (NCGS). אך, למרות שאי סבילות לגלוטן גורמת לתסמינים כואבים ומתישים, היא אינה מובילה לאותו סוג של נזק למעיים.

ישנם אנשים המצביעים על ראיות לכך שהגלוטן קשור למחלות ומצבים שונים אחרים; החל מתסמונת המעי הרגיז (IBS) והפרעות עיכול אחרות ועד לסדרה של מחלות אוטואימוניות ואפילו אוטיזם בקרב ילדים. נראה כי חלק מקשרים אלו מגובים על ידי מחקרים מדעיים, בעוד שאחרים נותרו שנויים במחלוקת, או, לפחות, עדיין לא הוכחו.

אז… האם גלוטן מזיק לכולם?

כרגע, אין ייעוץ רפואי ברור לאוכלוסייה הכללית להימנעות מגלוטן. עם זאת, כפי שיוסבר בהמשך מאמר זה, ישנם מחקרים מתמשכים על תרומתו האפשרי של הגלוטן למספר מחלות אוטואימוניות ולמצבים אחרים שמקורם במערכת העיכול ובתגובות למזונות מסוימים.

סיבות לשמירה על דיאטה נטולת גלוטן

מה קורה כשמפסיקים לצרוך גלוטן? אין הוכחות ברורות כי הפחתת גלוטן תשפיע רבות על האוכלוסייה הכללית. אך, עבור אנשים הסובלים ממצבים מסוימים כמו מחלת הצליאק, דיאטה נטולת גלוטן היא הכרחית. כיום, קיימות תיאוריות הקושרות גלוטן למצבים בריאותיים אחרים, שלא בהכרח קשורים למערכת העיכול, ואלה מניעות יותר ויותר אנשים לנסות להוציא את הגלוטן מהתזונה שלהם.

מחלת הצליאק

מחלת הצליאק מופעלת על ידי נוכחות של גלוטן בתזונה. הקפדה על דיאטה נטולת גלוטן היא הטיפול היחידי במחלת הצליאק, וברוב המוחלט של המקרים, היא היעילה ביותר בהעלמת תסמינים והיחידה שמאפשרת לנזקים הנגרמים למעי, לפני האבחנה, להחלים. בנוסף, דיאטה נטולת גלוטן היא הטיפול היחידי ל-NCGS.

IBS- תסמונת המעי הרגיז

מחקרים מצאו כי כשליש מהאנשים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז (IBS) חוו שיפורים במצבם לאחר המעבר לדיאטה נטולת גלוטן. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע מי מהאנשים הללו מרוויח מהימנעות מגלוטן ומי מההשפעות של אכילת פחות פחמימות ובמיוחד פחמימות FODMAP קצרות שרשרת כתוצאה של שינוי תזונה והימנעות מכמה סוגי דגנים ועמילנים.

דלקת ובעיות בדליפות מעיים

רירית המעי היא מחסום הדוק השולט במה שנספג לתוך זרם הדם שלנו. רירית מעיים לא בריאה, כמו במקרה של אדם צליאקי שלא שומר על דיאטה נטולת גלוטן, עשויה להיות בעלת סדקים או חורים, המאפשרים למזון, רעלים וחרקים מעוכלים חלקית, לחדור לרקמות מחוץ לרירית ולעורר דלקת ובעיות בריאות אפשריות נוספות בתוך המעי. אצל חלק מהאנשים, נראה שהגלוטן גורם לתאי ציפוי המעי לשחרר זונולין, חלבון שיכול לדחוק את הקשרים ההדוקים בין הרקמות ולפתח סדקים גדולים עוד יותר.

חדירות מוגברת זו למעי מכונת ״מעי דולף״ (״Leaky gut״) וידועה כממלאת תפקיד בחלק מבעיות מערכת העיכול כגון צליאק, מחלת קרוהן ו-IBS. בנוסף, חלק מהמחקרים מצביעים על כך שתסמונת מעי דולף עשוי להיות קשור למחלות אוטואימוניות אחרות (סוכרת מסוג 1, זאבת, וטרשת נפוצה), תסמונת עייפות כרונית, דלקת פרקים, פיברומיאלגיה, אלרגיות, אסטמה, אקנה, השמנת יתר ואפילו מחלות נפשיות. אך, יש צורך במחקר נוסף כדי לבסס מנגנון ברור של סיבה-ותוצאה.

סיבות לא לעבור לדיאטה נטולת גלוטן במידה ולא אובחנתם כצליאקים

אם תחליטו להקפיד על דיאטה נטולת גלוטן למרות שזה אינו טיפול הכרחי מסיבה בריאותית ספציפית, דבר זה עלול להקשות עליכם לשמור על תזונה מאוזנת לחלוטין. הגלוטן עצמו אינו חיוני לתזונה בריאה, אך הוא חלק ממזונות זמינים רבים אחרים. לדוגמה, עבור אנשים רבים, לחמים ודגנים מעושרים הם המקור העיקרי לויטמינים מקבוצת B, בעוד שקמחים נטולי גלוטן נוטים לא להיות מעושרים בויטמינים. ויטמין B9, הידוע גם כחומצה פולית, חשוב לתזונה של כלל האוכלוסיה, ובמיוחד לנשים בהריון או לקראת הריון. רופאים רבים ממליצים לאנשים העוקבים אחר דיאטה נטולת גלוטן לקחת תוספי מזון כגון תוספי מולטי ויטמינים/ מולטי מינרלים.

עבור אנשים רבים, חיטה מלאה היא המקור העיקרי לסיבים תזונתיים, החיוניים לשמירה על תפקוד תקין של המעיים. במדינות מפותחות, התזונה הממוצעת לוקה בחסר מבחינת סיבים תזונתיים, ולכן מי שנמנע מדגנים נפוצים רבים יצטרך לעשות מאמץ רציני כדי לפצות על כך, על ידי אכילת כמות גדולה של דגנים אחרים, שעועית, ירקות ופירות. דיאטה נטולת גלוטן יכולה להוות דיאטה בריאה ומאוזנת, אך היא נוטה לדרוש יותר תשומת לב במונחים של מציאת מקורות מזון והכנתם.