Schär | glutenfree Products

קפה: מכיל או נטול גלוטן?

מוצרים על פי קטגוריה חיים ללא גלוטן

אם תשאלו מיליוני אנשים ברחבי העולם, רבים מהם יאשרו כי בחיים לא היו מוותרים על קפה כחלק מהתזונה היומית שלהם. החדשות הטובות לאנשים הסובלים ממחלת הצליאק או מרגישות לגלוטן הם שבצורתו הטבעית, קפה הוא נטול גלוטן.

פולי הקפה אינם מכילים גלוטן, חלבון המצוי בדגני חיטה, שעורה ושיפון

אך בכל הנוגע לקנייה ושתיית סוגים שונים של מוצרי קפה, יש להקפיד להימנע מעקבות של גלוטן שיכולים לזהם את כוס הקפה האהובה עליכם. מקפה בטעמים, שמנות וקצפות לקפה אשר יכולים להכיל גלוטן, ועד לחשש לזיהום משני/צולב במפעלים בהם נטחן ומעובד הקפה.

בקיצור, קפה הינו בדרך כלל נטול גלוטן, ועם תשומת לב ראויה, אתם אמורים להיות מסוגלים להינות מקפאין בכל אחת מצורותיו האופייניות.

מהו מקור הקפה?

הדיווחים הראשונים על קולי פולי הקפה שהשתמשו בהם להכנת משקה מעורר, מתוארכים לאמצע המאה ה-15 בתימן. העץ הנושא את הגרגירים הנושאים את פולי הקפה (בזרעיהם היבשים) תורבת במדינות קרן אפריקה כמו אתיופיה וסומאלילנד. מקור השם ״קפה״ הוא מהמילה הערבית ׳קאווה׳, והמשקה זכה לפופולריות רבה בקרב התרבויות הערביות והעות׳מאניות.

סוגי משקאות הקפה

פולי הקפה נקלים ונטחנים, מה שמאפשר את הפקת טעמם העשיר על ידי חליטה. ישנן שיטות שונות של חליטה היוצרות סוגים שונים של קפה, אותם ניתן להפוך למגוון משקאות באמצעות חלב או מרכיבים אחרים. מהם משקאות הקפה המועדפים עליכם?

קפוצ׳ינו

הקפוזינר, שנודע לימים כקפוצ׳ינו, נוצר בווינה במאה ה-19, כאשר נוסף לו מספיק חלב עד שצבע המשקה הפך לצבע החום הדומה לגלימות הקפוצ׳ין של הנזירים בעיר. קפוצ׳ינו מודרני מורכב בדרך כלל משוט אחד של אספרסו, חלב במרקם וכסנטימטר של קצף, שעליו בריסטות רבים בוחרים ליצור תמונות אומנותיות.

אספרסו

אספרסו היא דרך לבשל קפה, שפותחה בסוף המאה ה-19 באיטליה, בה מזינים לחץ מים רותחים דרך קפה טחון עדין. התוצאה היא מרקם סמיך וחזק, שניתן להינות ממנו בצורתו הטבעית (שחור) או להוסיף לו שמנת או מוצרי חלב אחרים

אמריקנו

אמריקנו הוא אספרסו משולב עם מים, שככל הנקרא קיבל את שמו בשל הדרך שבה החיילים האמריקאים שהוצבו באיטליה בזמן מלחמת העולם השניה נהגו לשתות את הקפה האיטלקי, מכיוון שמצאו את טעמו כחזק מידי.

קפה לבן שטוח (Flat white)

קפה לבן שטוח הוא אספרסו עם חלב מאודה ומוקצף שנמזג מלמעלה ליצירת מרקם חלק וקטיפתי וטעם קרמי.

קפה קר

כמו עם קפה חם, קיימות דרכים רבות להגשת קפה קר. ברי הקפה האיטלקיים מגישים שנים רבות משקה שנקרא caffè freddo, שמוכן מאספרסו שנשמר במקפיא ומוגש עם כוסית קפואה. בשנים האחרונות ישנה עליה חדה בסוגי הקפה הקר השונים: עם חלב, שמנת, קצפת וסירופים או תוספים מתוקים אחרים.

קפה בחליטה קרה (קולד ברו)

קפה בחליטה קרה עשוי מקפה טחון שנספג במים קרים למשך מספר שעות או למשך לילה שלם, מה שמעניק לו את טעמו המתוק. המשקה מוגש קר לאחר סינון.

מקיאטו

מקיאטו פירושו באיטלקית ״מסומן״ או ״מוכתם״. דבר זה מתייחס להוספת החלב לאספרסו בכדי להבהיר את צבעו. אתם בוודאי מכירים את סוג משקה זה דרך משקה הקרמל מקיאטו המוגש בסטארבקס, או בשל הפופולריות שלו בקרב קפסולות מכונות הקפה, הכוללים טעמי וניל וקרמל

האם קפה הוא טבעוני?

בהיותם זרעים של גרגרים של עץ, פולי הקפה הם טבעוניים. כמובן שהוספת חלב פרה או שמנת משנה זאת, ולכן ניתן לראות עלייה חדה בייצור מוצרי חלב אלטרנטיביים כגון חלב סויה וחלב שיבולת שועל, אשר נחשבים כמשתלבים היטב עם טעם הקפה

החיבור בין קפה לבריאות המעיים

חלק מהאנשים בעלי מערכות עיכול רגישות, למשל אלו הסובלים מ-IBS, עשויים לגלות שהמעיים שלהם מגורים גם מקפאין, מה שיותר אצלם תסמינים של התכווצויות ושלשולים.

ישנם תוספות לקפה כגון שמנות באבקה או ממתיקים שונים, אשר עלולים להכיל עמילן חיטה או מוצר דומה המכיל בתוכו גלוטן. דבר זה רלוונטי במיוחד כאשר רוכשים קפה ממכונות אוטומטיות, שכן סביר להניח שבהם עושים שימוש במרכיבים אלו.

תחום נוסף בו נדרשת זהירות הוא בקרב קפה בטעמים כגון תערובות פולי קפה המגיעות בתוספת שוקולד, קרמל או ארומות אחרות